- 1. Bezpečná identifikace pacientů
Jde o bezpečnostní opatření, kterým předcházíme záměně pacientů, laboratorních vzorků nebo léčivých přípravků. Při přijetí do naší nemocnice Vám přijímající sestra umístí na zápěstí identifikační náramek, který slouží k prevenci záměny a přispívá k zajištění Vašeho bezpečí. Na náramku je uvedeno Vaše jméno, příjmení a QR kód, ve kterém jsou zadány Vaše identifikační údaje.
- 2. Bezpečnost při používání rizikových léčiv
Klademe důraz na bezpečné uskladnění a podávání rizikových léčiv (návykové látky, hepariny, inzuliny, koncentrované elektrolyty). V Nemocnici Jihlava jsou riziková léčiva na každém oddělení uložena odděleně od běžně užívaných léčiv, aby bylo zamezeno případnému zneužití či nesprávnému podání léčiva. Před manipulací s rizikovým léčivem je nastavenými opatřeními zdravotnický pracovník opakovaně upozorněn na rizikovost při jejich aplikaci.
- 3. Prevence záměny pacienta, výkonu a strany při operačních výkonech
Používáme standardizovaný způsob označování místa výkonu, při kterém ve spolupráci s pacientem lékař v předoperační přípravě označí místo operačního výkonu. Před zahájením operačního výkonu provádíme tzv. předoperační bezpečnostní proceduru, jejímž cílem je ověření správnosti identifikace pacienta, operačního výkonu, operačního pole, nástrojů a implantátů, připravenost přístrojů a správně provedené antibiotická profylaxe.
- 4. Prevence pádů pacientů
S pobytem pacienta ve zdravotnickém zařízení se zvyšuje pravděpodobnost pádu. Proto při vstupním vyšetření provádí sestry u všech pacientů na lůžkových odděleních hodnocení rizika pádu pacienta. Pro všechny pacienty jsou stanovena preventivní opatření vedoucí ke snížení rizika. Pro úspěšnost nastavené prevence pádu je nezbytná spolupráce pacienta.
- 5. Zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče
Základním opatřením zaměřeným na snižování rizika vzniku nemocniční infekce je hygiena rukou. Klademe velký důraz na zavádění a dodržování správných postupů hygieny rukou během poskytování zdravotní péče. Zdravotničtí pracovníci provádí hygienickou dezinfekci rukou před kontaktem s pacientem, před aseptickými činnostmi, po expozici biologickým materiálem, po kontaktu s pacientem a s jeho okolím.
- 6. Bezpečná komunikace
Bezpečná, efektivní komunikace mezi zdravotnickými pracovníky je důležitým nástrojem k zajištění bezpečné a kvalitní péče o pacienta. Mezi zdravotnickými pracovníky v Nemocnici Jihlava jsme zavedli jednotný postup pro ústní a telefonickou komunikaci při ordinování léčiv a hlášení laboratorních výsledků pacientů.
- 7. Bezpečné předávání pacientů
Bezpečné předávání pacientů mezi směnami, předání pacienta k výkonu či po výkonu nebo při předávání pacienta na jiné oddělení či pracoviště, je prováděno kompetentními zdravotníky včetně příslušných záznamů do zdravotnické dokumentace.
- 8. Prevence vzniku dekubitů u hospitalizovaných pacientů
Při vstupním vyšetření provádí sestry u všech pacientů na lůžkových odděleních hodnocení rizika vzniku dekubitů, podle kterého připravují a realizují preventivní opatření, která snižují riziko jejich vzniku. Nemocnice Jihlava věnuje velkou pozornost problematice prevence a léčby dekubitů. Pro pacienty s rizikem vzniku dekubitů je na odděleních k dispozici velké množství polohovacích pomůcek a antidekubitní matrace do lůžek, které výrazně snižují riziko tlaku na predilekční místa. V problematice dekubitů se aktivně vzděláváme.
Kvalita a bezpečná péče
Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace
Resortní bezpečnostní cíle
Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo Resortní bezpečnostní cíle, které vycházejí z analýzy nejrizikovějších procesů ve zdravotnictví a z doporučení Světové zdravotnické organizace i Evropské unie. Jde o soubor bezpečnostní opatření, kterými zajišťujeme kvalitní a bezpečné poskytování zdravotních služeb ve zdravotnické organizaci. Postupy a realizace všech resortních bezpečnostních cílů jsou upraveny vnitřními předpisy nemocnice.