Neslyšící se mohou nově spojit s tlumočníkem znakového jazyka

Neslyšící pacienti mohou využít v jihlavské nemocnici novinku. Nejenom v ambulancích, ale i na odděleních během hospitalizace se mohou videohovorem spojit 24 hodin denně s tlumočníkem znakového jazyka. Usnadní se tak potřebná komunikace mezi pacienty a zdravotníky.

Na odděleních v nemocnici a také v ambulancích jsou k dispozici QR kódy, pomocí kterých se pacienti videohovorem spojí s tlumočníkem. Nemocnice se zapojila do projektu Bezbariérové nemocnice Ministerstva zdravotnictví. Spojení s tlumočníkem je jednoduché: „Stačí mobilem naskenovat QR kód, přes který dojde během pár minut ke spojení s tlumočníkem znakového jazyka z Unie Neslyšících Brno. Tímto způsobem mohou neslyšící pacienti komunikovat se zdravotnickým personálem bez nutnosti předchozí rezervace tlumočníka nebo doprovodu rodinného příslušníka,“ upřesňuje Šárka Humlová ze společnosti Deafcom, která tlumočení technicky zajišťuje.

Službu můžou využít i pacienti, kteří se chtějí například telefonicky objednat na vyšetření. Nemocnice zpřístupňuje informační linku, kdy se pacienti spojí s tlumočníkem Unie Neslyšících Brno, který se dále spojí se zdravotnickým personálem. Tento odkaz najdou neslyšící také na našich stránkách www.nemji.cz.  Díky tomu se neslyšící pacienti mohou telefonicky spojit s každým oddělením nemocnice. „Jsme rádi, že můžeme pacientům nabídnout tuto možnost. Většina neslyšících je zvyklých chodit s doprovodem, ale pokud jsou sami, může být bariéra v komunikaci velký problém. Tato služba problém vyřeší,“ říká ředitel jihlavské nemocnice Alexander Filip.

Služba je pro neslyšící zdarma a projekt bude probíhat ve spolupráci s organizacemi Unie Neslyšících Brno (UNB) a Deafcom. UNB poskytne tlumočníky znakového jazyka, zatímco Deafcom zajistí technologické řešení pro spojení mezi neslyšícím pacientem, zaměstnancem nemocnice a tlumočníkem. Tyto organizace již společně poskytují přístupné služby ve Fakultní nemocnici Brno, Nemocnici u svaté Anny, Milosrdných bratří a dalších.

QR kód