O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma

Zlomeniny stehenních kostí, operace, zkažené letní prázdniny. I to je obrázek letních dní některých dětských pacientů. Důležité je proto dodržovat pravidla a předcházet úrazům. Ty letní se stávají podle statistik nejčastěji v domácím prostředí a chlapcům. Strašákem traumatologů zůstávají trampolíny a skákací hrady: „Nebezpečné jsou tehdy, pokud na místě skáče více dětí,“ upřesňuje traumatolog Roman Pavlas. Týdně na dětské traumatologické ambulanci jihlavské nemocnici ošetří až desítky zraněných dětí.

Opatrní buďte u vody, kde může dojít k poranění hlavy nebo krční páteře: „Nejdříve bychom si měli zjistit, jaká je ve vodě hloubka a co je na dně,“ upozorňuje lékař Roman Pavlas s tím, že další časté letní úrazy jsou na kole, nebo koloběžce: „Rozhodně zásadní je helma na hlavě. Neříkejte si, že když jedu jenom o ulici dál, mít ji nemusím. To je omyl, který přivádí pacienty k nám.“

Lékaři apelují na používání helem také při bruslení, kde jsou důležité třeba i chrániče kolen a loktů, které zabrání odřeninám, ale pomůcka, která je velmi důležitá, jsou chrániče zápěstí. Ty mohou zabránit obávaným zlomeninám a hospitalizacím.

Důležité je před létem zkontrolovat technický stav kol, koloběžek, nebo bruslí. I to může pomoci předejít létu strávenému v nemocnici. Traumatologové také vídávají úrazy po pádu z koní. Méně časté jsou zranění, které bývaly běžné před dvaceti lety. Třeba po práci se sekyrkou, nebo pádu ze stromů.

Jak dodává traumatolog Roman Pavlas, opravdu základem je používat ochranné pomůcky, třeba helma o stupeň snižuje závažnost poranění: „Dokáže zachránit život.“

záběr na crash room urgentního příjmu