Dětská pohotovost v Nemocnici Jihlava v poslední době čelí narůstajícím problémům. Vnímáme zejména dvě roviny. První, v personálním obsazení dětské lékařské pohotovostní služby (LPS) praktickými lékaři pro děti a dorost (PLDD) a druhou, zneužíváním dětské LPS s potížemi, které nevyžadují akutní ošetření.
Personální obsazení dětské LPS je komplexním problémem, který souvisí jak s věkovou strukturou PLDD, tak ochotou některých lékařů zapojit se do péče o dětské pacienty v mimopracovní dobu a rozložit tak zátěž o tuto péči na co nejvíce osob. Aktuálně není možné vzhledem ke stávající legislativě a nastavení systému tuto práci nařídit. Zbývá pouze apel na solidaritu a morální hodnoty, které se pomalu z lidí vytrácí.
Zneužívání LPS je druhým palčivým problémem. Při rozumném přístupu je řešitelný hned. LPS slouží pro případ náhlé, vážné změny zdravotního stavu v době mimo ordinační dobu registrujícího lékaře, která však neohrožuje dítě na životě nebo závažným poškozením zdraví.
„Lidé jsou naučeni, že když je jakýkoli zdravotní problém, tak přijdou do nemocnice a tam je „někdo“ vždy ošetří. Ten „někdo“ je buď přítomný lékař na LPS (nyní v drtivé většině PLDD), která funguje ve všední dny od 17-20 hodin, o víkendech a svátcích od 8-20 hodin. Mimo tuto dobu do 17 hodin a 365 nocí v roce je to lékař ústavní pohotovostní služby Nemocnice Jihlava. Pro pochopení je důležité vědět, že 2 lékaři, kteří slouží na dětském oddělení mají na starosti hospitalizované pacienty na dvou standartních odděleních, dvou JIP, z toho jedna pro nezralé a patologické novorozence, novorozenecké oddělení, dále realizují příjmy a propuštění z oddělení a přebírají pacienty dovezené ZZS Kraje Vysočina,“ vysvětluje primář dětského oddělení Martin Zimen. A dodává: „V této situaci každý neindikovaný pacient představuje značnou zátěž navíc. Nemocniční lékař má v měsíci 4-6 služeb, což ročně představuje 700-800 hodin práce přesčas. PLDD po celotýdenní práci v ambulanci rovněž neláká další směna například o víkendu, kde musí ošetřit klidně 50 dětí. Dle průzkumů je převážná většina návštěv dětské pohotovosti odkladná bez zvýšeného rizika pro zdraví dítěte. Problémy typu „několik dní až týdnů bolesti břicha“, „zalomené klíště“, „teplota, kterou máme teprve dvě hodiny“ či argument, že dopoledne je manžel v práci a není k dispozici auto jsou bohužel časté. Devadesátikorunový poplatek v dnešní době není už vůbec důvod k odložení vyšetření,“ vysvětluje.
Existující problém byl popsán a rozebírán již na mnoha úrovních, ale legislativní změny jsou v nedohlednu. Generační obměna dětských praktických lékařů sice nesměle započala, ale je to proces, který potrvá v řádu deseti let. Na navýšení regulačního poplatku nemá naše politická reprezentace odvahu.
„Chápu obavy rodičů o zdraví svých dětí, rád bych však apeloval na rozumný přístup a vyhodnocení zdravotní situace jejich dítěte. Jakýsi návod může poskytnou i níže přiložený semafor. Rovněž zkontrolovat, zda je v daný den LPS pro děti obsazena. Pokud ne, nemusí být dítě ošetřeno v krátké době, protože lékař dětského oddělení se musí prioritně postarat o hospitalizované děti. Delší čekání v ambulanci tak často vede k frustraci rodičů a konfliktů se zdravotníky, kteří za danou situaci nemohou,“ říká Martin Zimen: „Tímto sdělením nechci šířit pesimistickou náladu, chci jen ozřejmit situaci, v jakém se nachází část našeho zdravotnictví. Přeji všem kromě zdraví i hodně trpělivosti a pochopení s námi zdravotníky i v situacích, kdy všechno nejde podle plánu,“ uzavírá.
Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice