Rovné stovce žen s gynekologickými potížemi už na operačním sále pomohl nejmodernější robotický systém Da Vinci XI. V jihlavské nemocnici slouží rok a půl. Operační rány jsou díky němu menší, lépe se hojí, u zákroků je nižší výskyt komplikací a návrat do běžného života podstatně rychlejší. Lékař provádí zákrok z operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta. Operace na robotu provádí v současné době dva certifikovaní operatéři a jihlavská nemocnice je jediným pracovištěm na Vysočině, které se tyto operace dělají.
Robotická technologie řeší složité a náročné operace z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu, je velmi precizní. Studie srovnávající všechny typy operací, od otevřených přes laparoskopické až po roboticky asistované, prokazují výhody robotického přístupu v řadě operací, proto jsou vyhledávané.
Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé. Jak říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Petra Herboltová, většina pacientek může jít domů již druhý den po zákroku: „Jedná se převážně o ženy s onkologickou diagnózou, ale robotický operační výkon poskytujeme také pacientkám s děložní myomatosou, genetickým onemocněním či abnormálních nálezech na děložním čípku. Jednoznačnou výhodou pro pacientky je minimální krevní ztráta, malé jizvy a rychlá rekonvalescence s krátkou hospitalizací.“
Také stá gynekologická operace proběhla bez problémů: „Jednalo se o pacientku se zhoubným onemocněním dělohy, které byla odstraněna děloha vaječníky, vejcovody a spádové mízní uzliny. Operační výkon byl proveden s téměř neměřitelnou krevní ztrátou a pacientka byla propuštěna domů druhý pooperační den,“ popisuje Petra Herboltová.
Robotický systém slouží v jihlavské nemocnici nejenom pro gynekologické pacientky, ale využívají ho také urologové a chirurgové. Vyšel na 65 milionů korun.
Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice