Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice

První tři pacienti, kterým byla odstraněna prostata kvůli zhoubnému nádoru a trápila je inkontinence, našli řešení v podobě operace. V jihlavské nemocnici proběhla implantace prvních umělých svěračů močové trubice. „Pacienti tak mají vidinu kvalitního života,“ říká primář jihlavské urologie a operatér Jaroslav Ženíšek.

Onkologičtí pacienti se sice zbaví nádoru prostaty, ale kvalitu života jim negativně ovlivňuje trvalý únik veškeré moče do plen. Tento sociální i hygienický problém pak vede k nechtěné izolaci. Umělý svěrač by je měl trápení zbavit.

Výrobcem umělých svěračů je švýcarská firma ZSI, která zajistila zaškolení lékařů z urologického oddělení v zahraničí, a dále pak technickou podporu těchto operací přímo na operačním sále. „V České republice již v minulosti byly implantovány umělé svěrače jiných výrobců, vyžadující větší či menší peroperační přípravu těsně před implantací. Umělý svěrač ZSI 375, jehož implantace proběhla v České republice vůbec poprvé, je dodáván a implantován jako funkční celek,“ popisuje Jaroslav Ženíšek.

To představuje mnohem menší riziko peroperačních i pooperačních technických komplikací, jejichž četnost se u tohoto hydraulického zařízení pohybuje kolem 1 %. Nejčastěji jsou k implantaci indikováni muži po roboticky asistovaném odstranění prostaty pro zhoubný nádor, kde u 3-5 % všech operovaných, u nichž se i po řadě měsíců rehabilitace pánevního dna, dále manifestuje vyšší stupeň úniku moče.

Úspěšné implantace proběhly za spolupráce lékařů z urologického a anesteziologického oddělení, a také vyškoleného personálu centrálních operačních sálů. Kvalita života po náročných radikálních onkologických operacích je jedním z důležitých kritérií při celkovém hodnocení úspěšnosti léčby. Lékaři jihlavské nemocnice si uvědomují, že úspěšná léčba je podmíněna komplexním přístupem. Dalším důkazem je i možnost řešení inkontinence implantací umělého svěrače. Pacienti, kteří byli propuštěni z nemocnice již následující den po implantaci, budou moci posoudit změnu k lepšímu přibližně za dva měsíce, kdy po kompletním zhojení bude svěrač aktivován ve své funkci.