Nemji-logo-inverted

Zdravotníkům na ARO usnadňuje práci nový přístroj

Přístroj, který dokáže v reálném čase sledovat u pacienta v těžkém stavu, co dělají jeho plíce. To je impedanční tomografie, která nově slouží na ARO jihlavské nemocnice. Lékaři díky ní mohou lépe monitorovat plíce pacienta připojeného na umělou plicní ventilaci. Přístroj byl pořízen díky evropským dotacím.

„V reálném čase přímo u pacienta můžeme sledovat, v jakém stavu je jeho plicní tkáň. Jestli je například provzdušněná, nebo zaplněná zánětem. Impedanční tomografii využíváme u pacientů v těžkém stavu, kteří jsou připojeni na umělou plicní ventilaci,“ vysvětluje primář ARO Vít Bárta.

Impedanční tomografie je neinvazivní zobrazovací technika, která se používá k zobrazení a monitorování změn elektrické impedance, neboli odporu tkáně v těle. Slouží k diagnostice a sledování různých stavů a onemocnění v rámci různých orgánů a systémů. Během procedury se do těla pacienta aplikuje malý elektrický proud nebo napětí přes elektrody umístěné na povrchu kůže. Tento proud prochází tkáněmi, a měří se odpovídající změny napětí nebo proudu. Na základě těchto dat se vytváří obraz elektrické impedance tkání.

Přístroj tak na ARO doplňuje další diagnostické metody: „Před pořízením přístroje jsme využívali CT, rentgen a samozřejmě klinickou zkušenost našich lékařů. Impedanční tomografie nám usnadňuje práci,“ dodává Vít Bárta.

Celkově vyšla impedanční tomografie včetně příslušenství na 2 300 000 korun. Přístroj byl pořízen díky evropským dotacím REACT.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice